Kiedy odśnieżać dach?

Zima nieodłącznie kojarzy się nam z puszystym, białym śniegiem. Ośnieżony krajobraz prezentuje się bajkowo. Jednak po kilkudniowych i wyjątkowo obfitych opadach śniegu zaczynamy zadawać sobie pytanie, kiedy odśnieżać dach.

Dlaczego warto odśnieżać dach

Odśnieżanie dachu po obfitych opadach białego puchu jest niezwykle ważne. Zalegający przez kilka dni mokry i zlodowaciały śnieg zaczyna stanowić znaczne obciążenie dla powierzchni całego dachu. Jeśli sami nie potrafimy ocenić sytuacji, czy to już ten moment, aby usunąć pokrywę śnieżną, możemy zlecić to specjalistom. Szybko podjęta decyzja i sprawne usunięcie grubej warstwy śniegu z zadaszenia uchroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, które mogłyby się okazać niezwykle dla nas kosztowne.


Najbardziej narażone na długotrwałe zaleganie śniegu są dachy płaskie. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że tak pięknie wyglądająca warstwa białego puchu licząca sobie zaledwie 20 cm potrafi ważyć już 50 kg na m2 powierzchni dachu.

 

Co zapewnia usunięcie śniegu z dachu

Usuwanie ciężkiej i zlodowaciałej pokrywy śnieżnej z dachu z pewnością podniesie poczucie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców budynku. Skutecznie ochroni przed mniejszym lub większym uszkodzeniem:

  • konstrukcję dachową
  • dachówki lub blachodachówkę
  • rynny czy elewację budynku

 

Co ułatwia odśnieżanie dachu

Zsuwające się z dachu duże pokrywy śnieżne są w stanie zniszczyć nie tylko orynnowanie i elewację budynku, ale także zagrażają zdrowiu mieszkańców. Zjawisko obsuwającego się śniegu obserwujemy najczęściej na dachach stromych. Warto na nich zamontować akcesoria dachowe, które doskonale sobie poradzą z rozbijaniem zwartych czap śnieżnych na mniejsze płaty.


W czasie opadów śniegu ogromnie ważną funkcję pełnię takie akcesoria dachowe, jak: drabinki, płotki przeciwśniegowe i belki. Elementy ułatwiające rozbijanie pokrywy śnieżnej i ułatwiające jej zsuwanie warto zamówić już na etapie budowy dachu. Mamy wtedy możliwość dopasowania ich pod względem koloru, kształtu i wielkości do dachówek ceramicznych, dachówek betonowych czy blachodachówki.

Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa