Dlaczego dachy pokrywa się mchem?

Dlaczego dachy pokrywa się mchem?


Pokryte roślinnością dachy zielone cieszą się coraz większym powodzeniem. Można je tworzyć na dachach płaskich i dwuspadowych. Jednym z najczęściej stosowanych naturalnych pokryć dachowych jest mech. Idealnie sprawdza się on zarówno jako praktyczna izolacja termiczna i akustyczna oraz jako oryginalna dekoracja całego budynku.

Mech porastający dach kojarzy się nieco negatywnie w budownictwie jednorodzinnym. Opracowano wiele sposobów na to, aby skutecznie usuwać go z pokryć dachowych, takich jak: dachówki ceramiczne czy betonowe. Warto jednak pamiętać, że mech od dawna ceniony jest w wielu krajach jako skuteczna izolacja termiczna oraz akustyczna. Dziś na nowo odkrywamy jego korzyści poprzez niezwykle popularną koncepcję zielonych dachów. To właśnie dzięki niej możemy się przekonać, jak bardzo dach pokryty mchem zyskuje na swojej funkcjonalności i atrakcyjności.

 

Zalety dekoracyjne pokrywania dachu mchem


Przede wszystkim dachy pokryte mchem prezentują się niezwykle oryginalnie. Naturalne pokrycie dachowe przez wiele lat zapewnia świeży i atrakcyjny wygląd. Mech wymaga minimalnej pielęgnacji. Doskonale się sprawdza jako naturalna dekoracja, która upiększa i bardzo pozytywnie wpływa na estetykę całego budynku.

 

Jak sprawdza się mech pod względem izolacji


Mech znany jest od wieków jako naturalna i skuteczna izolacja termiczna i akustyczna. Latem zielona warstwa chroni dach przed przegrzewaniem się. Na przykład powierzchnia papy bitumicznej w przypadku dachu zielonego nagrzewa się maksymalnie do 40°C, natomiast bez warstwy mchu może osiągnąć nawet 70°C. Zielona osłona, jaką jest specjalnie dobrana roślinność, zimą nie pozwala na uciekanie zbyt dużej ilości ciepła na zewnątrz. Dodatkowo mech skutecznie niweluje hałas dochodzący z ulicy, co pozwala zmniejszyć nasz codzienny poziom stresu oraz zwiększyć poczucie komfortu pracy.

 

Jak wygląda pokrywanie mchem dachów

Do pokrycia mchem dachów możemy używać dziś specjalnych mat z warstwą roślinną. Nie zawsze jest to czysty mech.

 

Do najpopularniejszych mat wykorzystywanych do pokrycia dachów należą:
Mata wegetacyjna mchu połączonego z rozchodnikiem
Mata wegetacyjna mchu połączonego z rozchodnikiem i ziołami

Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa